Uvodna stranka O nas Sluzby Tipy Galeria Kontakt
Pondelok 12:30 - 17:00
Utorok 12:30 - 17:00
Streda 12:30 - 17:00
Štvrtok 12:30 - 17:00
Piatok 12:30 - 17:00
Sobota, Nedeľa súrne prípady na telefóne
 
 
4. JARNÉ PĹZNUTIE - AKO NA TO


Jarné pĺznutie - ako na to?

Tak ako sú u človeka pevné vlasy a nechty znakom toho, že telo má dostatok všetkých vitamínov a minerálov, u našich domácich miláčikov je takýmto zrkadlom zdravotného stavu srsť. Keď je lesklá svedčí to o dobrej kondícii, ak je mastná, ide o varovný signál, že má zdravotný problém.

Samozrejmosťou je, že pes i mačka naberajú v zimných mesiacoch na objeme svojho "kožucha", čím je vonku teplejšie, tým väčšieho množstva chlpov sa zbavujú a my si možno pár krát povzdychneme, či nám toto bolo treba.

Každý kto sa rozhodne zaobstarať si do bytu domáce zviera musí rátať s tým, že jeho srsť bude všade. V období práve začínajúceho plznutia obzvlášť.

Rozmýšľate, či je v takom prípade lepšie zaobstarať si drevenú podlahu alebo koberec? Odpoveď nie je jednoznačná, ale každá z možností má svoje plusy i mínusy.

V prípade laminátovej podlahy vzniká statický náboj, vďaka nemu priťahuje prach, i zvieraciu srsť ako magnet a víri ju ďalej v celom byte. Navyše, na podlahe, hlavne tmavej, je všetko vidno.

Ak ju nebudeme každý deň umývať, ale pritom pravidelne vetrať, chumáče prachu sa rýchlo nahromadia v každom kúte, na nábytku a ocitnú sa i v hrncoch. Výhodou podlahy je jej ľahká údržba. Stačí navlhčiť handru, pretrieť ju a všade je opäť čisto, aspoň nachvíľu. V období plnznutia sa však neodporúča umývať ju prípravkami s obsahom oleja, po ktorom sa leskne. Zvieracia srsť sa na ňu potom doslova prilepí.

Koberce v poslednom čase nabrali druhý dych a stali sa obľúbeným prvkom každej miestnosti. Hlavne koberce s dlhým vlasom pôsobia štýlovo, esteticky vyplnia priestor, navodia pocit tepla a útulnosti. Čím dlhší vlas, tým lepší efekt, ale horšia údržba, nehovoriac o spomínanom prípade, keď spolu s nami býva aj štvornohý miláčik.

Koberce sa pred nástupom drevených podláh odsudzovali kvôli tomu, že v nich žije hotová zoologická záhrada a že sú postrachom pre alergikov. Pri ich pravidelnom čistení nám však nič strašné nehrozí. Koberce sú náhodou vhodné aj v domácnostiach, v ktorých chováme psy a mačky. Výhodou je, že ich srsť sa na koberci zachytí, ale ďalej sa už nevíri, neputuje vzduchom celým bytom. Keď každý druhý deň povysávame a raz do mesiaca koberec vytepujeme, môžeme sa tešiť z čistej domácnosti i v období pĺznutia. Drevený nábytok by sme v tomto období nemali ošetrovať mastnými čistiacimi prostriedkami. Hrozí presne to, čo pri naolejovanej podlahe - chumáče srsti sa na takýto povrch budú ľahšie prichytávať. Inkriminovaným miestom našich domácností sú pohovky, čalúnené kreslá. Ktorá mačka a ktorý pes si práve tam občas neurobí pohodlie?

V tomto období však po našom miláčikovi zostane hotová spúšť, kopec vyplznutej srsti, do ktorej by sme asi nechceli usadiť žiadnu návštevu. V takom prípade pomáha ak sedaciu časť prikryjeme dekou alebo poťahom, ktorým si ju ochránime aj pred poškriabaním, či roztrhaním. Na čistenie je vhodné použiť kefu na šaty, flaušové kabáty a obleky. Rovnako účinne zbaví i naše kreslá psích chlpov.

Aj obdobie pĺznutia prežijeme bez zbytočnej nervozity, keď sa o svojho psa náležite postaráme. Pravidelným česaním ho zbavíme väčšieho množstva vypadávajúcej srsti, urýchlime tak výmenu starej za novú a predídeme ochlpeniu celej našej domácnosti.

 
Autor článku: Prevzatý od Eva- Lepsiebyvanie.centrum.sk
späť na tipy >>>
 

             Počet návštev: 684840

Uvodna stranka Mapa kontakt BlueDimension CreativeStudio