Uvodna stranka O nas Sluzby Tipy Galeria Kontakt
Pondelok 12:30 - 17:00
Utorok 12:30 - 17:00
Streda 12:30 - 17:00
Štvrtok 12:30 - 17:00
Piatok 12:30 - 17:00
Sobota, Nedeľa súrne prípady na telefóne
 
 
19. KLIEŠŤ-CHOROBY Z KLIEŠŤOV-LYMSKÁ BORELIÓZA

Pôvodca
Lymská choroba, alebo lymská borelióza, je ochorenie odvodzujúce svoj názov od amerického mestečka Old Lyme, kde bol prvýkrát pozorovaný zvýšený výskyt ochorenia kĺbov u detí, ktoré vzniklo v dôsledku vtedy ešte neznámej choroby. Od konca devätnásteho do zhruba polovice dvadsiateho storočia boli popísané prejavy lymskej boreliózy a preukázala sa spojitosť s predošlým napadnutím kliešťa.
Následne bol potvrdený prenos tejto choroby kliešťom obecným v rôznych oblastiach. Roku 1982 bol odhalený pôvodca choroby, baktéria Borrelia burgdorferi. Tá je najčastejším pôvodcom choroby v Severnej Amerike. V Európe boli objavené ďalšie dav kmene baktérií rodu Borrelia, ktoré spôsobujú boreliózu na európskom kontinente a to Borrelia garinii a Borrelia afzelii.

Priebeh ochorenia
Borelióza (Lymská borelióza) je najzávažnejšie ochorenie prenášané kliešťami, ktoré prebieha v troch fázach. Po napadnutí infikovaným kliešťom sú prvé príznaky pozorovateľné niekoľko dní až týždňov po infekcii. V prvej fáze sa často objavuje najtypickejší príznak nákazy, ktorý značne uľahčuje možnosť správnej diagnózy. Býva to červená škvrna s bielym stredom (erythema migrans) v mieste prisatia kliešťa, ktorá môže byť sprevádzaná horúčkou, únavou, malátnosťou alebo zvracaním. Táto červená škvrna sa postupne rozširuje a môže dosahovať veľkosti až niekoľko desiatok centimetrov.
Bohužiaľ, v 30-30% nákaz však žiadne pozorované príznaky byť nemusia a choroba prechádza do druhej fázy, ktorá je sprevádzaná ťažko liečiteľnými chronickými formami ochorenia. Táto fáza začína približne po dvoch až dvanástich týždňoch od prisatia kliešťa, najneskôr po troch mesiacoch potom odoznieva.
Typické sú pre ňu bolesti kĺbov a vznik opuchov najmä kolenného kĺbu, bolesti svalov, výnimočným príznakom nie je ani periférna obrna nervov, najčastejšie je postihnutý lícni nerv. Prechodne môže dôjsť i k zápalu srdcového svalu. V niektorých prípadoch nachádzame u pacientov tzv. boreliový lymfocytom, čo je drobný fialový uzlíček na pokožke, najmä na bradavke, ušnom laloku, podbradových lalokov alebo na semenníkoch. Tretia fáza sa prejavuje niekoľko mesiacov až rokov po infekcii. Medzi príznaky sa radí zápalové postihnutie kože a jej následná atrofie, najmä na dolných končatinách, zápaly kĺbov a tiež zápalové ochorenia mozgu a miechy, srdca alebo oka.

Liečba
Pre úspešnú liečbu lymskej boreliózy je najdôležitejšia včasná diagnóza a okamžité zahájenie liečby antibiotikami. Pokiaľ je choroba odhalená a liečená včas, odoznejú obvykle jej príznaky bez ďalších komplikácií. Môžu pretrvávať určité príznaky ako bolesť hlavy a kĺbov alebo zvýšená únava. V prípadoch neskorého začiatku liečby je situácia oveľa vážnejšia, hrozí postihnutie nervov, kĺbov a rozvoj ďalších komplikácií, napríklad kardiovaskulárnych porúch a ďalších. Borelióza patrí medzi spirochety, ktoré sú typické tenkým tvarom bunky, pohybujúce sa vývrtkovitým pohybom. Najbližšími príbuznými sú treponemy (pôvodca syfilisu) a leptospiry (pôvodca leptospirózy).

Lymská borelióza u zvierat

Okrem človeka postihuje toto infekčné ochorenie veľmi často psov, mačky a niektoré hospodárske i divoko žijúce zvieratá. K prenosu infekcie je nutné, aby kliešťa bolo na koži prisaté minimálne 24 až 48 hodín. Behom tejto doby dochádza k namnoženiu baktérie a ich prestupu do slinných žliaz kliešťa, odkiaľ sa slinami, ktoré parazit behom satia uvoľňuje, prenášajú do organizmu zvieraťa. Po preniknutí do hostiteľa sa baktérie šíria v mieste vpichu, množia sa a prechádzajú do krvi a lymfy. Behom niekoľkých týždňov rozsieva infekciu do tkaniva a kĺbov. U psov sa lymská borelióza prejavuje najčastejšie akútnym zápalom kĺbov. Pri postihnutých zvieratách sa objavia náhle krívanie, bolestivosť a opuch jedného alebo niekoľkých kĺbov. Medzi ďalšie príznaky patrí zvýšená teplota až horúčka, apatia a nechutenstvo. K vzácnym klinickým prejavom ochorenia sa radí postihnutie srdca a ľadvín a narušenie nervového systému prejavujúcich sa agresivitou, kŕčmi a zmenami chovania. Kožné zmeny v podobe zväčšujúcich sa začervenaním sa u psov vyskytujú iba veľmi zriedka. Klinické príznaky sa u psov objavia obvykle za dva až päť mesiacov po napadnutí kliešťom.
Pri niektorých zvierat, rovnako ako u človeka, prebieha ochorenie bez zjavných príznakov a nepozorovane prechádza do druhej a tretej fázy ochorenia, kedy je už ťažko liečiteľná. Komplikácie v neskorších fázach choroby sú prevažne kĺbové a neurologické. Pokiaľ je borelióza neliečená včas, spôsobuje chronické zápaly kĺbneho aparátu, ktoré, najmä u väčších plemien, prispievajú ku kratšej životnosti zvieraťa.
I keď je pôvodca Lymskej boreliózy citlivý k pomerne širokému spektru antibiotík, je nevyhnutné užívať liečivá po dobu troch až štyroch týždňov, čo môže byť, zvlášť u veľkých plemien psov, pomerne nákladné. Vhodnejšie je preto predchádzať ochoreniu účinnou a včasnou liečbou na základe laboratórneho vyšetrenia. To prebieha rovnako ako u človeka - viz. Vyšetrenie infekčnosti kliešťov. Účinné antibiotiká sú doxycyklin, peniciliny (amoxicilin a ceftriaxon) a makrolidy (azithromycin).

 
Autor článku: MVDr. Karol Kaigl
späť na tipy >>>
 





             Počet návštev: 667591

Uvodna stranka Mapa kontakt BlueDimension CreativeStudio