Uvodna stranka O nas Sluzby Tipy Galeria Kontakt
Pondelok 12:30 - 17:00
Utorok 12:30 - 17:00
Streda 12:30 - 17:00
Štvrtok 12:30 - 17:00
Piatok 12:30 - 17:00
Sobota, Nedeľa súrne prípady na telefóne
 
 
20. DENTÁLNA STAROSTLIVOSŤ

Sliny psov majú samočistiaci účinok. Šľachtením nových plemien s kratšou tlamou a hustejšie osadeným chrupom sa na rozdiel od prapredkov dnešných psov čistiaci účinok viditeľne znižuje. Podľa posledných výskumov anglického veterinárneho centra Waltham záleží aj na geneticky danom výskyte špecifických baktérií v slinách. Samočistiaci účinok samotný však nestačí na odstránenie zubného ? povlaku, ktorý zostáva po kŕmení na zuboch, predovšetkým pri ich koreňoch či v medzizubných priestoroch. Na jeho odstránenie je potrebné použiť klasickú alebo špeciálnu zubnú kefku a pastu na zuby určenú psom (nejednoduchá úloha). Ak nie je zubný plak dlhodobo odstraňovaný, dochádza k ukladaniu minerálnych látok a zubný plak sa mení na zubný kámeň, čím sa zároveň objavuje aj zápach z tlamy. Zubný kameň je možné odstrániť len veterinárnym zákrokom mechanicky alebo ultrazvukom.
Ak sa zubný kameň neodstráni, začnú sa usadzovať medzi zubom a zubným kameňom anaerobné baktérie, ktoré spôsobujú zápach z tlamy, zápaly ďasien, poškodenie závesného aparátu a nakoniec vypadnutie zubu.
Zároveň sa do krvného obehu dostávajú baktérie, ktoré môžu vyvolať onemocnenia a poškodenie vnútorných orgánov (srdce, pečeň).

Ak objavíte zubný kameň:
neodkladajte návštevu u veterinára a nechajte zubný kameň odstrániť. Následne preventívne nechajte chrup kontrolovať pri pravidelnej návšteve veterinára, najlepšie 1× za pol roka.
 
Autor článku: MVDr. Karol Kaigl
späť na tipy >>>
 

             Počet návštev: 676279

Uvodna stranka Mapa kontakt BlueDimension CreativeStudio