Uvodna stranka O nas Sluzby Tipy Galeria Kontakt
Pondelok 12:30 - 17:00
Utorok 12:30 - 17:00
Streda 12:30 - 17:00
Štvrtok 12:30 - 17:00
Piatok 12:30 - 17:00
Sobota, Nedeľa súrne prípady na telefóne
 
 
26. Štyri otázky, ktoré sa nejčastejšie pýtate svojho veterinára.

Očkovanie: Kedy a ktoré?

Vakcinácia sa týka psov aj mačiek. Očkovanie psov proti besnote je povinné, ale vhodné je zvážiť i dobrovolné vakcinácie.

Besnota je vírusové ochorenie, pri ktorom vírus napadá nervový systém zvieraťa. Výsledkom sú zmeny v chovaní zvieraťa, ochrnutie a následná smrť. Choroba je prenosná na človeka. U šteniat je nutné zviera vakcinovať najskôr v 3. mesiacoch veku a potom každý rok vykonať preočkovanie. Výnimkou nieje ani prenos besnoty na mačku a preto toto očkovanie u vonkajších mačiek dôrazne doporučujeme.

Pravidelným očkovaním zlepšíte kvalitu života svojho psa.

Ďalšou častou chorobou proti, ktorej je vhodné psy očkovať je psinka. Toto ochorenie napadá imunitný systém zvieraťa a veľmi ťažko sa lieči. Je preto vhodné zviera dať včas očkovať. Ideálnou dobou k očkovanie je v dobe, keď šteňa dosiahne 6 – 9 týždňov veku. Každý rok je vhodné psa preočkovať.

Medzi ďalšie choroby psov, ktorým môžete predísť dobrovoľnou vakcináciou, patrí leptospiróza, psincový kašel, infekčná žltačka či parvoviróza. Mačky je dobré očkovať proti infekčnej nádche a proti mačaciemu moru.

Kastrácia: Ano či nie?

O kastrácii mačiek a psov panuje veľa mýtov. Určite sa nemusíte obávať, že váš pes po zákroku stlstne a mačka prestane chytať myši. Napriek tomu je potrebné mať na pamäti, že sa jedná o operačný výkon, po ktorom je dôležité opatrné zaobchádzanie so zvieraťom.

Pred kastráciou je dôležité zvieratko prehliadnuť.

Kastrácia sa vo všeobecnosti doporučuje po prvom hárání súk a mačiek. Zamedzí sa tak nepríjemným prejavom, ktoré sú s týmto obdobím spojené (nervozita zvieraťa, agresívne chovanie, znečistenie domácnosti apod.). Ďalšou výhodou je prevencia ochorení maternice a vaječníkov a tiež znížená pravdepodobnosť rakoviny mliečnych žliaz.

U psov a kocúrov sa vykonáva zákrok zvaný orchiektomia, čiže odstránenie semenníkov. Zviera je vhodné operovať po 6. mesiaci veku, ideálne však okolo 1. roku. Zviera sa potom menej túla a radšej trávi viac času v domácom prostredí.

Odčervenie: Je to naozaj nutné?

Áno je! Pravidelné odčervenie zvieraťa je viac než vhodné. Šteňatá sa s vnútornými parazitmi už rodia, ale často sa tiež podobne ako mačatá nakazia z materského mlieka.

Mláďatá aj dospelé jedince najviac trápia pásomnice a škrkavky. Oboje je veľmi nepríjemné a preto vždy doporučujeme dodržovať odčervovaciu schému. U psov sa s odčervením začína už v 2. týždni veku, u mačiek od 4. týždňa. Ďalšia odčervovacia dávka nasleduje po 14 dňoch do 12. týždňa života zvieraťa. Odčervenie sa vykonáva v pravidelných intervaloch a s danou odčervovacou schémou vás nejlepšie zoznámi váš ošetrujúci veterinár.

Kedy navštíviť veterinára?

Najlepšie vždy, keď sa vám niečo nezdá. Pokiaľ zaznamenáte výrazné zmeny v chovaní svojho zvieraťa, problémy s bežnými úkonmi (kŕmenie, pohyb, močenie, vyprázdňovanie) či sa zmení kvalitatívny stav srsti.

Ďalej nezabudnite svojho zvieracieho lekára navštíviť kvôli pravidelným prehliadkám a preočkovaniam.
 
Autor článku: MVDr. Karol Kaigl
späť na tipy >>>
 

             Počet návštev: 449585

Uvodna stranka Mapa kontakt BlueDimension CreativeStudio