Uvodna stranka O nas Sluzby Tipy Galeria Kontakt
Pondelok 12:30 - 17:00
Utorok 12:30 - 17:00
Streda 12:30 - 17:00
Štvrtok 12:30 - 17:00
Piatok 12:30 - 17:00
Sobota, Nedeľa súrne prípady na telefóne
 
 
29.Prečo neexistujú trojfarební kocúri?

Genetika mačiek
Chovateľ mačiek potrebuje mať pre svoju činnosť aspoň základnú znalosť zákonov dedičnosti. Tieto znalosti využije pri určovaní „výsledkov“ svojho chovu, čiže vie predbežne určiť, aké jedince sa zo spojenia daných jedincov môžu vzniknúť. Chovateľov najviac zaujíma sfarbenie srsti mačiatok (genetika je však dôležitá aj kvôli predchádzaniu rôznym známym dedičným chorobám).

Melanín a farba srsti mačky domácej
Sfarbenie srsti mačiek vzniká odrazom svetla od malých pigmentovaných čiastočiek, ktoré sa nachádzajú v chlpoch. Tieto pigmentové čiastočky sa nazývajú melaníny. Môžu mať rôznu veľkosť aj tvar, byť zoskupené, alebo voľne rozprestrené po celej dĺžke chlpu. U mačiek rozoznávame dva základné melaníny – phaoemelanín (zafarbuje srsť do červena) a eumelanín (zafarbuje srsť do čierna).
Šľachtením vzniklo veľké množstvo mutácií, pri ktorých menia melaníny nielen svoj tvar, ale aj umiestnenie, či tvorbu zhlukov. Čierna farba potom vyzerá ako čokoládová alebo škoricová. Pôsobením riediaceho génu (dilution, skratka dd) z čiernej vzniká modrá (napr. u kartúzskych mačiek), z čokoládovej lilavá, zo škoricovej plavá a z červenej krémová.V roku 1974 vedci objavili ďalší riediaci gén, génový modifikátor (dilution modifier, skratka Dm). Tento mení modrú, lilavú a plavú na karamelovú a krémovú na broskyňovú (aprikotovú).

Biele mačky s modrými očami
Problematiku farieb komplikuje aj biela farba, ktorú riadi niekoľko génov. Srsť bielych mačiek neobsahuje žiadny pigment. U bielych mačiek predovšetkým s modrými očami sa vyskytuje hluchota a seriózni chovatelia nechávajú svoje zvieratá otestovať audiometrickým testom u veterinára.

Dedičnosť viazaná na pohlavie
Farba srsti mačky domácej sa viaže tiež na pohlavie (napríklad červená farba, alebo korytnačinové sfarbenie). Dedičnosť viazaná na pohlavie je známa pri všetkých vyšších organizmoch, ktoré majú cytologicky rozlíšiteľné pohlavie. Pohlavie vtákov určujú pohlavné chromozómy (W a Z), pričom samčekovia sú homogamní (WW), samičky sú heterogamné (WZ).

Dedičnosť trojfarebného sfarbenia mačiek
U mačiek je sfarbenie srsti dedičné alelovým párom B s neúplnou dominanciou. Genotyp BB vyvoláva čiernu farbu, genotyp bb farbu hrdzavú (ryšavú). Trojfarebnosť je vyvolaná kombináciou alel Bb. Pretože u kocúrov sú možné len kombinácie XBY a XbY, nemôžu mať genotyp Bb.

Sexovanie a jeho využitie v agropriemysle
Toto ľahké rozpoznávanie rozdielneho pohlavia využívajú chovatelia hydiny. Pri používaní znakov, ktoré ovládajú gény viazané na pohlavie, ako napríklad kresba trusu alebo sfarbenie peria kurčiat, možno hneď po vyliahnutí oddeliť sliepočky od kohútikov. Tejto metóde sa hovorí sexovanie. Sexovanie umožňuje u znáškových plemien kŕmiť len sliepky a veľké množstvo kohútikov zastaviť v raste. Šetria sa tým prostriedky na chov, priestor aj čas.

Záver: Videl som trojfarebného kocúra, čo mám robiť? Žiadnu paniku, veľmi výnimočne sa stane, že sa chybou génov príde na svet aj trojfarebný kocúr. Títo kocúrikovia majú dva chromozómy X a jeden Y (teda XXY), genetický defekt je však veľmi vzácny. Trojfarební kocúri majú dosť svojich starostí, hlavne s ďalším rozmnožovaním – obvykle bývajú sterilní.

Literatúra a zdroje
Genetika na prahu 21. storočia, Hončariv Róbert, Obzor 1985, strana 49.
Wikipedia – Mačka domáca
Yahoo Answers – Why does 3 colored male cats are rare?
 
Autor článku: MVDr. Karol Kaigl
späť na tipy >>>
 

             Počet návštev: 383432

Uvodna stranka Mapa kontakt BlueDimension CreativeStudio